Teknik Servis Numarası

Avize Montajı

Avize Montajı

Avizeler tüm mekânlarda ve ev tasarımının zengin unsurları arasında yer alan genellikle ışıklandırma sistemi olarak kullanılan ürünlerden biridir. Avizeler led, sarkıt, kristal, pervaneli, şapkalı gibi birçok farklı modellere sahiptir. Bu nedenle her ev dekorasyonunu bir parçası olan avizeler bulundukları ortamı daha özgün bir hale taşır. Bu nedenle avize kullanımı en çok tercih edilen ışıklandırma seçeneğidir. Şık, gösterişli ve ışığı daha hoş bir biçimde yayan avizelerin montajı da oldukça önemlidir. Avize montajı yapmak ve avizenin tavana takılması için birtakım ön aşamalar bulunur.

Avize Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Avize montajında öncelikle güvenliğin sağlanması dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle elektrik akımını kesmek için sigortanın indirilmesi gerekir. Böylece avize montajının yapılması sağlanır.

Avize montajına başlamadan önce yapılacak bir diğer aşama ise temizlik aşamasıdır. Çünkü avize takma esnasında göze toz girmesi gibi durumları önlemek gerekir. Portatif bir merdiven yardımı ile hem asılacak avize hem de tavanın o bölümü temizlenir.

Güvenlik önlemi alınıp temizlik aşaması da bittikten sonra avize montajı yapmak için avizenin parçalarını toparlaması gerekir. Avizelerin askı aparatı bulunur ve kişinin isteği üzerine bu aşamada aparattan ölçü de alınabilir. İstenilen ebatta olması için işaretlenip darbeli matkap yardımı ile işaretlenen kısım delinir ve daha sonra dübeller takılır.

Ayrıca tavana avize montajı yaparken öncelikle monte edeceğiniz avizenin duvara yapışık mı, yoksa askı aparatlı mı olduğuna da dikkat etmek gerekir.

Tavanda bulunan kablo ile avizede bulunan sarı renkte olan kablo arasında bağlantı kurulur ve kabloların uçları elektrik bandı ile bir arada bağlı hale getirilir.

Son önemli aşama ise avizenin tavana sıkı bir şekilde sabitlenmesidir. Tavana sabitleme işleminde de şarjlı tornavida kullanılır. Vidalar, tornavida yardımı ile sıkıştırılır ve kullanılacak ampul takılır. Sigorta yeniden açılarak avizenin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

3 Kablolu Avize Montajı:

Avizeyi tavana yaklaştırarak mavi, sarı ve kahve tonlarında 3 adet kabloyu renklerine göre ayırmak gerekmektedir. Tavanda ise biri farklı ikisi aynı renk olan kablolar bulunur.

Tavanda var olan farklı renkte olan tek kabloyu sarı avize kablosuna bağlayarak ucunu pense yardımı ile kanca yapılır. Diğer kablolar da kendileri arasında uçları aynı noktada birleştirilerek elektrik bandı ile kablolar bir arada bağlı hale getirilir.

Tavana sabitleme işleminde de şarjlı tornavida kullanılır. Sonrasında ampul takılarak avize kullanılabilir hale gelir.

 2 Kablolu Avize Montajı:

Avizeden üç, tavandan iki kablo çıkışı varsa avizenizdeki kahverengi ve mavi kablo birbirine bağlanarak tavandaki kahverengi kablo ile birleştirilir. Yani avizeden gelen sarı kablo ile tavandaki farklı renkteki kablo birleşmeli. Tavandaki ve avizedeki kablo renkleri aynı olması durumunda da aynı renkte olan kablolar birbirine bağlanır.

Kancasız Avize Montajı:

  • Askı aparatı tavana monte edilerek askı aparatının tam ortasındaki boşluk, tavandaki kablonun çıktığı noktaya getirilmelidir.
  • Tavandan gelen farklı renk kablo ile sarı renkte olan kabloya bağlanır. Bazı durumlarda aydınlatma bölümlerinde bulunan kablolar farklı renkte olabilir. Bu durumlarda avizenin kabloları ile tavandaki kabloları aynı renk olacak şekilde elektrik bandıyla bağlanır.
  • Kancasız avize daha sonra matkap yardımı ile tavana monte edilir.

Askı Aparatlı Avize Montajı:

  • Tavandaki kablolarda elektrik akımı olup olmadığını kontrol kalemi yardımı ile kontrol edilir.
  •  Avizedeki kablolar ile tavandaki kabloları aynı renkleri bir araya gelecek şekilde bağlanması gerekir.

Son Eklenenler

WhatsApp Bilgi AL
Merhaba Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.
Call Now ButtonHEMEN ARA