Teknik Servis Numarası

Daire İçi Duvar Boyama

Daire İçi Duvar Boyama

Duvar Boyası Yapmanın Önemi:

Duvar boyası duvarlar kirlendiğinde yapılan bir uygulama olarak gözükse de yaşam alanını yenilemek orayı bambaşka bir ruha sokmak için de yapılır. Dekore edilecek alanın yaklaşık %50’sini duvarlar oluşturduğu için duvarlarda yapılacak değişiklik ev dekorasyonu konusunda önemli bir adım atmaktır. Dekorasyonda duvarlara önem vererek oturduğunuz daireyi kendi zevkinize göre dekore etmek ve farklılık getirmek için boyama uygulaması önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüzde düz, sade duvarlar yerini çeşitli duvar çıkartmaları ile süslenmiş alanlara, desenli rulolarla boyanmış duvarlara ve BOYANABİLEN kendinden desenli 3D kağıtlara bırakmıştır. Ancak duvar kağıdının maliyeti ister istemez boyayı daha çok tercih edilir hale getirir. Duvar boyamak bilgi ve tecrübe istese de herkes kendi evini boyayabilir. Burada önemli olan doğru renk ve kalitede boya kullanmaktır. En yetenekli boya ustası bile ucuz, kalitesiz boyayla iş yapamaz. Duvarların nasıl ve ne renge boyanacağına karar vermeden önce evin genel ambiyansını, istenilen tarzı ve evin içine yerleştirilecek olan mobilyalar gözden geçirmesi ve dikkat edilmesi gerekir. Ancak maalesef boya badana yapmanın zor olduğu algısı bu dekoratif uygulamadan uzaklaştırabilir. Bu nedenle korkmamak gerekir. Çünkü bu süreç sanıldığından daha kolaydır.

Duvar Boyamada Boya Ve Renk Seçimi:

Duvar boyamada öncelikle boya çeşidi daha sonra ise boyamak istediğiniz rengi belirlemek gerekir. Duvarların yapısı ve kendi ihtiyaçlarınız iç cephe boyasını seçmede kişiye yol gösterir. Örneğin pürüzlü duvarlarda mat yapıdaki boyalar seçilerek kusurları gizlenebilir çünkü mat boyalarda yansıma oranı daha azdır parlak boyalar da ise bu oran daha fazla olduğu için kusurları belli eder. Ayrıca açık renk bir boya düşünüyorsanız ve küçük çocuğunuz varsa da kolay temizlik için silinebilir bir boya seçmek gerekir.

Dekore edilecek alanın kendini gösterebilmesi için renk seçimi büyük önem taşımaktadır. Açık renk bir zemin ve açık renk mobilyalarınız var ise duvarlarda canlı ton kullanmak ortama bir hareket katar ve tekdüzelikten kurtarır.  Canlı ton yerine açık tonlar tercih edilmesi ise olumsuz sonuçlar verecektir. Odaya uygulamak istediğiniz boyanın çeşidine, markasına ve markanın renk paletinden renge veya renklere karar verdikten sonra bu boyaları temin ederek duvarlarınızı düz bir şekilde ya da sanat eserine çevirerek boyayabilirsiniz.

Ev Boyarken İhtiyaç Olacak Malzemeler:

 • Boya
 • Astar
 • Boya tavası
 • Boya rulosu
 • Kestirme fırçası
 • Merdiven
 • Koruyucu örtü
 • Maskeleme bandı

Duvar Boyamadan Önce Yapılması Gerekenler:

 • Bir odadaki tüm eşyaları başka bir odaya taşıyın. Eğer böyle bir imkanınız yoksa mevcut eşyaları odanın ortasına toplayabilirsiniz.
 • Odanın ortasına koyduğunuz eşyaların üzerini ve zemini koruyucu bir örtü ile kaplayın. Bu sayede mobilyalarınızı ve zeminlerinizi boya damlamalarından koruyabilirsiniz.
 • Prizleri ve elektrik anahtarlarını maskeleme bandı ile kapatarak boyanın bu bölgelere ulaşması engellenir. Ayrıca, süpürgelik ve tavan çizgileri gibi boya sıçramasını istemediğiniz alanlara maskeleme bandı uygulamayı unutmayın.
 • Güvenli bir merdiven kullanarak tavan boyayabilirsiniz ve aydınlatma ürünlerini de tavandan çıkarmak için akülü vidalama veya tornavida kullanın.
 • Duvarlarda çatlak ve delikler varsa bunları macun yardımıyla kapatın. Sürdükten sonra uygulama yapılan bölgeyi zımparalayabilir ve nemli bir bezle silip tozunu alabilirsiniz.

Duvar Nasıl Boyanır?

 1. Odanın tavanı da boyanacak ise ilk işlemin buraya yapılması gerekir. Çünkü yeni boyanılan duvarlara boya akması gibi durumlarla bu sayede karşılaşılmaz. Tavan boyama, zor bir yöntem olan merdiven yardımı ile boyanabilir. Bunun yerine rulo fırçasını sırık yardımıyla uzatarak fırçayı tavanda ileri geri hareket ettirerek tavanınızı kolayca boyayabilirsiniz.
 2. Duvarı istediğiniz renge boyamadan önce astar boya uygulaması yapmak gerekir. Astar, asıl boyanın duvarı daha iyi tutunarak daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
 3. Astar boya rulo fırça ile yukarıdan aşağıya tek kat olacak şekilde uygulanır.
 4. Astar boyanın kuruduktan sonra boya çeşidine bağlı olarak tiner ya da su kullanarak seyreltilebilir. Bazı boyalarda bu seyreltilme işlemine gerek yoktur.
 5. Ruloyu tamamen boyaya batırmamak gerekir. Rulo boyanın üzerinde ileri geri hareket ettirilerek boyayı yemesi sağlanır ve ardından boya tavası yardımıyla fazla boyayı atılır.
 6. Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya olmak üzere bir tur attırarak duvar boyama işlemi yapılır.
 7. İkinci kat atılırken yine aynı şekilde rulo fırça ile yukardan aşağı yada aşağıdan yukarı olacak şekilde boyanır. Böylece boyanın renginin tam olarak yansıtması sağlanır ve ilk katta giderilemeyen kusurlar da giderilir.
 8. Kestirme fırçası ile de köşeler boyanır.

Son Eklenenler

WhatsApp Bilgi AL
Merhaba Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.
HEMEN ARA